Pytania i odpowiedzi

Czy mam problem z alkoholem?

Granica, pomiędzy piciem alkoholu dla przyjemności a problemem alkoholowym jest niezwykle cienka. Bardzo trudno jest określić, kiedy kończy się jedno, a zaczyna drugie. Szczególnie w naszej kulturze, w której alkohol ma tak duże znaczenie. Od kiedy zauważono problemy, jakie może powodować nadmierne picie, naukowcy z różnych dziedzin usiłują stworzyć rzetelną listę objawów alkoholizmu. Ich listy mocno się od siebie różnią, da się jednak znaleźć kilka punktów wspólnych. Oto, co powinno wzbudzić naszą czujność.

Problemy zawodowe

Jednym z najwyraźniejszych sygnałów, że nasze picie wymyka się spod kontroli, są kłopoty w pracy. Zastanów się, czy kiedykolwiek przyszedłeś do pracy pijany lub na kacu, czy picie miało wpływ na to, jak wykonujesz swoje obowiązki. Postaraj się odpowiedzieć na to pytanie szczerze. Jeśli w Twojej głowie pojawią się myśli w rodzaju „jasne, ale to przecież dotyczy wszystkich, którzy u nas pracują” albo „tak, ale co z tego, skoro nikt nie zauważył” - nie słuchaj ich. Jeśli rzeczywiście masz problem z alkoholem, najważniejsze będzie abyś przestał się oszukiwać. Złapanie na pracy pod wpływem alkoholu może owocować zwolnieniem dyscyplinarnym. Konsekwencje błędów, jakie popełnisz przez alkohol, będziesz ponosić nie tylko Ty, ale również cała Twoja firma.

Problemy osobiste

Jak często słyszysz od bliskich, że nie powinieneś tyle pić? Czy zdarza Ci się kłócić o to z partnerem/partnerką? Czy zdarzało Ci się kłamać przez alkohol lub nie dotrzymać obietnicy danej swoim dzieciom? Czy kontrolujesz swoje picie na tyle, aby znajdować czas dla rodziny? Alkoholizm jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwodów i to nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie. Co więcej zdecydowana większość przypadków przemocy domowej zdarza się właśnie pod wpływem alkoholu. Jeśli kłótnie z bliskimi kończą się konsensusem i mimo silnych emocji nie powodują przekroczenia granic – prawdopodobnie nie masz się czego obawiać. Jeśli jednak jest inaczej – warto się nad sobą zastanowić.

Częstotliwość i ilość wypijanego alkoholu

Picie kontrolowane jest piciem od czasu do czasu. Jeśli pijesz codziennie, nawet jeśli ograniczasz się do jednego – dwóch piw, to jest to już powód do niepokoju. Niepokojące są również sytuacje, w których pije się raz na jakiś czas, za to ilości, które prowadzą do całkowitego odcięcia. Czasami wydaje nam się, że możemy pić praktycznie nieograniczone ilości, jednak jeśli już zaczęliśmy – nie powinniśmy sobie ufać. Dobrym pomysłem jest zakup alkomatu – przydaje się nie tylko nazajutrz, po imprezie, ale również w jej trakcie. Jeśli ustalisz sobie konkretną granicę zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu i nie będziesz jej przekraczać, to znaczy, że ten problem Cię nie dotyczy. Pamiętaj, że aby rzetelnie sprawdzić zawartość alkoholu, powinieneś użyć dokładnego alkomatu, najlepiej z sensorem elektrochemicznym – tanie urządzenia działają przez chwilę, nie oferując przy tym miarodajnych wyników.

Alkoholizm zazwyczaj ma wpływ na wszystkie spośród wymienionych sfer, jednak jeśli zauważysz problemy w tylko jednej – zacznij uważniej przyglądać się pozostałym. Osoby mające problem z alkoholem niestety czasami nie wszystko są w stanie dostrzec.

 


Współpraca

  • Wszystkich zainteresowanych współpracą z naszą firmą zapraszamy do kontaktu. Chcesz przedstawić swoją ofertę? Szukasz pracy? Oferujesz dedykowane rozwiązania? Napisz do nas.

  • ul. Jesionowa 6. 55-040 Żerniki Małe
    M. + 48 609 961 661, + 48 603 965 999
    E. bok@alcolife.pl

 

 

Alkomaty Policyjne

  • Nowość: alkomat ALCOLIFE F8
  • Gdzie kupisz nasze produkty?
  • Inne - w trakcie aktualizacji